Wyróżnienie Białej Wstążki

W dniu 6 grudnia 2016 roku na Warszawskiej Woli odbyła się uroczysta gala Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki” 2016 r.

To już VII edycja Konkursu, w którym nominowanymi do tego Wyróżnienia są mężczyźni działający społecznie, charytatywnie, z misją niesienia pomocy kobietom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec nich.
Organizatorami Konkursu są Fundacja Centrum Praw Kobiet z siedzibą w Warszawie i Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.Mężczyźni nominowani są w kilku kategoriach (wymiar sprawiedliwości, organy ścigania, instytucje i organizacje pomocowe, osoby publiczne, instytucje publiczne, pracodawca-sponsor, osoba prywatna, media).
Wśród wyróżnionych w Konkursie do tej pory ze znanych osób znaleźli się m. in. Prezydent Bronisław Komorowski oraz Komendant Główny Policji gen. Marek Działoszyński.W tym roku po raz pierwszy Kapituła Konkursu, w skład której wchodziły: Urszula Nowakowska – Fundatorka i Przewodnicząca Zarządu Fundacji Centrum Praw Kobiet, Jolanta Kwaśniewska Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier” oraz Kazimierz Walijewski (Prezes Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy) – w kategorii osoba prywatna - wyróżniła aż dwóch kandydatów: Ryszarda Matuszczyka (Prezesa Stowarzyszenia Klubu Sportów Walki „Arashi”, trenera i instruktora sportów walki; instruktora Ju-Jitsu, instruktora Judo, trenera I klasy Ju-Jitsu, brązowego medalistę Mistrzostw Świata w Ju-Jitsu w 2016 r., instruktora samoobrony i Adama Granata (policjanta Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, instruktora Ju-Jitsu, instruktora samoobrony, instruktora technik i taktyki interwencji policji, Przewodniczącego IPA (International Police Association) Region Zawiercie, Wiceprezesa Stowarzyszenia Klubu Sportów Walki „Arashi”).
Ryszard Matuszczyk i Adam Granat pomysłodawcy i główni realizatorzy (serce i mózg) projektu Kurs Samoobrony dla kobiet. Kurs (trzymiesięczny, 3 godziny treningu tygodniowo) corocznie realizowany od 2008 roku na terenie Zawiercia, obecnie trwa VIII edycja kursu. Od 2008 roku przy pomocy i współudziale innych instruktorów samoobrony i sportów walki (z Klubu Sportów Walki „Arashi” i IPA Region Zawiercie) przeszkolili blisko 400 kobiet z miasta Zawiercie i powiatu zawierciańskiego.
Zgłoszenie do konkursu tych właśnie mężczyzn przez jedną z uczestniczek VII edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet podyktowane było osobistą wdzięcznością i docenieniem tego, co kurs samoobrony wnosi albo może wnieść w życie wielu kobiet. Pod jej zgłoszeniem podpisało się kilkadziesiąt kobiet ( uczestniczek różnych edycji tego Kursu).
A oto jak napisała o nominowanych:
Ryszard Matuszczyk: prywatnie wielki entuzjasta, pasjonat sportów walki, zaraża pozytywnym myśleniem, człowiek niespożytej energii, mobilizuje i napędza swą energią i innych do działania. Bardzo zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa kobietom, doświadczony profesjonalista, skuteczny w działaniu. Umiejętnie obchodzący się z kobietami w trakcie niekiedy dość trudnego szkolenia. Wyrozumiały ale bardzo profesjonalnie wymagający.
Adam Granat: prywatnie siła spokoju, rozwagi i opanowania, człowiek wielkiego ducha i otwartego umysłu, pełen wielu pasji i zainteresowań, wrażliwy, o wielkiej kulturze osobistej, pełen taktu i szacunku wobec wszystkich. Uduchowiony entuzjasta, pasjonat sportów walki, bardzo zaangażowany na rzecz zwiększania bezpieczeństwa kobiet. Pełen zrozumienia dla kobiet, profesjonalnie szkolący uczestniczki.
Poprzez treningi eliminują ewentualne blokady mogące wystąpić w sytuacjach zagrożenia, blokady wywołane paniką i brakiem doświadczenia. Wyzwalają energię psychiczną kobiet do nieprzyjmowania roli ofiary, a przyjmowania postawy aktywnego obrońcy. Jednak oprócz umiejętności technik samoobrony – jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia i jak unikać niebezpieczeństw - Panowie Ci przełamują na kursach kobiece słabości ciała i umysłu, zwiększają wiarę we własne możliwości. Ucząc obrony przed napaścią zwiększają bezpieczeństwo kobiet i ich własne poczucie bezpieczeństwa.
Poprzez naukę technik samoobrony robią też coś więcej, coś bardzo ważnego, nabyte w czasie kursu nowe umiejętności kobiet, ich większa sprawność fizyczna, siła, wiedza, przekładają się na psychiczne wzmocnienie, większą pewność siebie i tym samym na lepsze funkcjonowanie kobiet w życiu codziennym.

Miałam przyjemność towarzyszyć dziś Panom na tegorocznej gali rozdania „Wyróżnień Białej Wstążki”. Panowie nie tylko zostali uhonorowani Wyróżnieniem ale także wzbudzili zainteresowanie i sympatię wielu kobiet biorących udział w uroczystości.
Gratuluję Panowie i życzę dalszych sukcesów.

Tekst: Justyna Grychtolik

Etykiety integracja
Cron Job Starts